Czasami chcemy więcej zarabiać albo szukamy pracy. Od czego zależy to, że jedni mają problem ze znalezieniem pracy lub otrzymaniem podwyżki, a inni nie?
Spójrzmy oczami człowieka, który decyduje o naszej podwyżce lub zatrudnieniu. Komu zechce dać podwyżkę lub kogo zatrudnić?
Zanim odpowiem na to pytanie, chcę poruszyć kwestię tzw. "układów", gdyż mogą się takie głosy odezwać, że trzeba mieć "układy". Oczywiście tzw. „układy” się przydają, ale nie często możemy na nie liczyć. Jeśli w jakiejś firmie decydują „układy”, to nie musimy ich akceptować. Zawsze możemy z niej zrezygnować i założyć własną firmę.
Poza tym jest coś, co w większości przypadków przebija wszelkie "układy". Przynajmniej w świecie biznesu prywatnego. To Twoja wartość.
Wyobraź sobie, że to Ty jesteś właścicielem firmy. Jesteś tym, który decyduje o podwyżce i zatrudnieniu. Prowadzisz biznes tak, że „układy” nie wchodzą w grę. Patrzysz w sposób biznesowy na swoich pracowników. Komu zechcesz dać podwyżkę lub kogo zatrudnić? Chwila na zastanowienie...... Rozumiesz już, co chcę powiedzieć?
Dla dającego podwyżkę lub zatrudniającego, działającego w sposób profesjonalny, liczy się rachunek ekonomiczny. Pracodawca nie zatrudnia tylko dlatego, by dawać pensje, ale by samemu zarabiać. On organizuje biznes, a Ty jesteś trybem w jego maszynie i musi mieć z Ciebie pożytek. Masz zarobić na siebie i na niego. Człowiek biznesu nie daje podwyżki dla samego podniesienia pensji i nie zatrudnia tylko dlatego, że Ty nie masz pracy. Jeśli robi inaczej, to jego firma nie pociągnie długo i nie jestem przekonany czy warto w takiej firmie tracić czas. Może się to skończyć tym, że np. nie dostaniesz pieniędzy za ileś miesięcy swojej pracy, bo firma upadnie.
Myśl dalej jak właściciel biznesu. Pracownik starający się o podwyżkę powinien podnieść swoją wartość dla firmy i dla Ciebie. Powinien przysporzyć większych korzyści firmie i Tobie. Zanim zaczniemy wołać o podwyżkę, zastanówmy się czy przysporzyliśmy większych korzyści firmie.
Osoba starająca się o pracę też powinna stanowić wartość dla firmy żeby mogła zostać zatrudniona. Jeśli ktoś stara się o pracę w firmie, której jesteś właścicielem, to kogo byś zatrudnił: kogoś, kto stara się o pensję czy jest kimś, kto ma wnieść wartość dla Twojej firmy i przysporzy jej korzyści?
Gdybyś sam zatrudniał i dawał podwyżki, komu byś je dał i kogo zatrudnił?
Gdy stanowisz wartość dla firmy, to gdy upomnisz się o podwyżkę, to ją zapewne dostaniesz. Zanim jednak wyjdziesz z roszczeniami, przygotuj się na pytanie: dlaczego miałbym dać Ci podwyżkę? Dobrze mieć wtedy mocne argumenty. Nie tylko takie, że kolega dostał lub w innej firmie więcej płacą.
Gdy jesteś wartościowym pracownikiem, to pracodawca uzna zapewne, że nie chce takiego pracownika stracić.
Gdy jesteś wartościowym pracownikiem, to gdy nawet podwyżki nie dostaniesz, to możesz poszukać pracy gdzie indziej i ją tam dostaniesz za większe wynagrodzenie.
Liczy się Twoja wartość jako pracownika.
Harv Eker w swojej książce „Bogaty albo biedny. Po prostu różni mentalnie” mówi: „Twoje wynagrodzenie jest wprost proporcjonalne do wartości jaką wnosisz na rynek”. Ja się z nim zgadzam.
Zanim ruszysz po podwyżkę lub pracę zawsze zastanów się: jaka jest moja wartość? Może zarabiasz mało, bo Twoja wartość jest mała, a jeśli Cię nie zatrudniają, to może też dlatego, że pracodawca nie widzi korzyści dla siebie z zatrudnienia Ciebie. Czy jako właściciel biznesu zatrudniałbyś każdego, kto do Ciebie przyjdzie po pracę? Jeśli masz odrobinę rozsądku, to zatrudniałbyś ludzi przydatnych Twojemu biznesowi i płacił im tyle, ile wartości wnoszą.
Rynek wycenia to, co wiesz i co potrafisz. Jeśli wycenia Cię nisko, to nie ma co się obrażać na rynek, tylko wziąć się za swój rozwój, by podnieść swoją wartość.
Pamiętaj, że jeśli czujesz, że firma Cię nie docenia i czujesz się poszkodowany, że jesteś więcej wart, to zawsze możesz pracę zmienić lub założyć własną firmę i płacić sobie tyle na ile zasługujesz. Nawet więcej niż zarabia Twój obecny szef. Jeśli masz wartość, to dasz sobie radę. Kwestia znalezienia kogoś, kto Twoją wartość odpowiednio wyceni. Jeśli masz wartość, to go znajdziesz lub on Cię znajdzie.
Postawię tezę, że dobrze płatna praca sama znajduje wartościowych ludzi. Trzeba jedynie zadbać o to, by firmy i ludzie wiedzieli, że masz wartość.
Zwiększ swoją wartość, a będziesz dobrze zarabiać i nie będziesz mieć problemu ze znalezieniem pracy.
Twoją wartość określa Twoja wiedzą i umiejętności. Dlatego tak ważne jest ich ciągłe zdobywanie. Z naciskiem na słowo "ciągłe". Albo poświęcisz na to czas i zainwestujesz w siebie, albo będziesz trwać w tym samym miejscu.
Wiele osób traci pracę nie dlatego, że niewiele wie lub niewiele potrafi, ale być może ma umiejętności, ale nie dostrzega tego, że świat się zmienia. Technologia, innowacje powodują, że niektóre zawody "wymierają", a wiedza i umiejętności do ich wykonywania staje się niepotrzebna lub niepotrzebna tam, gdzie akurat mieszkają i szukają zatrudnienia. Nie obrażajmy się, lecz uczmy się nowych rzeczy. Co by nie powiedział ktoś, kto się ze mną teraz nie zgadza - z pewnością ciągły rozwój i nowe umiejętności nie zaszkodzą nam w znajdowaniu pracy. Jesteśmy jak sklep, a nasze umiejętności to towar. Im więcej zróżnicowanego towaru, tym więcej chętnych (klientów) zainteresujemy naszą ofertą.
Oczywiście jeśli nie aspirujesz do większych zarobków lub zdobycia zatrudnienia nie musisz tego robić. Chociaż może się zdarzyć, że do drzwi Twojej firmy zapuka ktoś z lepszymi kwalifikacjami lub większą chęcią do rozwijania się, a tym samym przysporzenia większych korzyści Twojemu pracodawcy. Nie dziwmy się, że stracimy pracę jako ktoś, kto stoi w miejscu.
Wyobraźmy sobie informatyka, który poprzestał na tym, czego nauczył się w szkole 20 lat temu. W innych zawodach jest podobnie. Jeśli nasze umiejętności ograniczają się, jak w starym kawale, jedynie do tego, że potrafimy kopać lub nie kopać, to ciężko jest znaleźć pracę, bo ktoś wymyślił koparki.
Co robić, by zawsze mieć pracę i więcej zarabiać? Dowiedz się z najnowszej książki o tym właśnie tytule. Link do jej opisu znajdziesz niżej.
Co robić, by zawsze mieć pracę i więcej zarabiać?
Szukasz literatury, dzięki której będziesz mógł się rozwijać? Ciekawe pozycje (w tym darmowe) znajdziesz po zarejestrowaniu się na naszej stronie w menu Dla zalogowanych
Chcesz wyrazić swoja opinię o tym artykule lub o całej stronie? Napisz do mnie na opinie(małpa)lotdocelu.pl
Twoja opinia zostanie umieszczona w menu Opinie o stronie. Z góry Ci za nią dziękuję.