Większości ludzi wydaje się, że aby mieć kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt nieruchomości, potrzeba wielkiego kapitału. Sam kiedyś tak myślałem.

Wyobraźmy sobie, że masz zdolność kredytową tylko na jedną nieruchomość. Nie masz? To znaczy, że nie masz stabilnych dochodów. Powinieneś zacząć właśnie od tego, by to zmienić. Nie polecam inwestowania komuś, kto nie panuje nad swoimi finansami. Być może masz dochody, a są one nieregularne. Ja tego nie wymyśliłem, ale niestety jest tak, że banki prędzej pożyczą komuś kto pracuje na etacie i zarabia 2000 zł/mies. niż komuś, kto prowadzi działalność gospodarczą i co pół roku zarabia po 12 tys.

Jeśli jednak masz zdolność kredytową na pierwszą nieruchomość - kupujesz pierwszą. Jeśli będziesz dawać sobie z nią radę, tj. przede wszystkim zadbasz o regularny dodatni przepływ pieniężny (zysk z najmu), to rata kredytu jaki spłacasz za nią, nie będzie obciążać Twojego budżetu i zmniejszać Twojej zdolności kredytowej. Po prostu z najmu musisz uzyskiwać więcej niż rata kredytu. W przypadku dodatniego przepływu pieniężnego będziesz wręcz mieć większą zdolność kredytową, niż przed inwestycją w tę nieruchomość.

Banki uwzględniają dochody z najmu do wyliczania zdolności kredytowej. Musisz jedynie przedstawić im PIT, że opłacałeś podatek, a z wielkości płaconego podatku będzie wynikać jakie masz dochody z najmu.

Gdy Twoja zdolność kredytowa zamiast się zmniejszyć, zwiększy się dzięki dochodom z najmu, będziesz mógł kupić następną nieruchomość, i potem następną, i następną. Muszą one jednak generować dochód. Przyjdzie taki moment, że Twoja zdolność kredytowa wzrośnie na tyle, że będziesz mógł kupić dwie nieruchomości dodatkowo. Budowanie portfela nieruchomości będzie się stawać coraz szybsze.

Świat inwestycji dostosuje się do Twojej wiedzy, umiejętności i Twoich nawyków jako inwestora. Jeśli nie masz wiedzy, umiejętności i właściwych nawyków, zapewne sobie nie poradzisz przy pierwszej, drugiej, trzeciej czy piątej nieruchomości, zatem więcej ich mieć nie będziesz.

To, że potrzebna jest wiedza i umiejętności myślę, że nie trzeba mocno przekonywać. Wspominam tu jednak też o nawykach. Chodzi o nawyki związane z rzetelnym podejściem do swojego biznesu, tj. dbaniem o to, by nieruchomość była wynajęta solidnemu najemcy (weryfikacja najemców), by była wynajęta „zawsze” (ogłoszenia z wyprzedzeniem, gdy wiesz że obecny najemca ma opuścić nieruchomość, tworzenie relacji, sieci kontaktów), zawarcie właściwej umowy, podpisanie innych dokumentów (np. protokół stanu nieruchomości), ich archiwizacja, nadzór nad stanem nieruchomości, reagowanie na powstałe awarie, organizacja i nadzór ewentualnych prac remontowych, comiesięczne rozliczanie opłat za media i ściąganie czynszów w terminach, rozliczanie podatków itd. Ludzie z brakiem dyscypliny, niechlujni, niedbali, nieodpowiedzialni, mimo wiedzy i umiejętności nie poradzą sobie z tym wszystkim. W ich przypadku z dużym prawdopodobieństwem nawet dobra nieruchomość będzie przynosić straty. Może warto wtedy rozważyć ewentualność zlecenia tego komuś solidnemu. Są firmy, które się tym zajmują, ale trzeba oczywiście za to zapłacić (podzielić się zyskiem z najmu).

Jeśli nie sprawdzisz się jako inwestor i nieruchomość lub nieruchomości będą przynosić Ci straty, na drugą, trzecią czy piątą bank nie da Ci pieniędzy. Świat inwestycji w nieruchomości to samoregulujący się organizm. Każdy z nas ma tyle nieruchomości na wynajem, z iloma potrafi sobie radzić, odpowiednio do swojej wiedzy, umiejętności, nawyków i chęci. Są tacy, co nie mają żadnej. Są tacy co mają dziesiątki i więcej nieruchomości.

Zastanawiasz się, jak by to było mieć kilka nieruchomości wynajmowanych z zyskiem, zanim przejdziesz na emeryturę?

Więcej na ten temat piszę w swojej książce pt. Emerytura nie jest Ci potrzebna 

Więcej o tym jak dobrze wynająć mieszkanie, jakie są potrzebne dokumenty by dobrze to robić piszę w artykule Jak dobrze wynająć mieszkanie i nie mieć problemów z najemcami?.

Szukasz literatury, dzięki której będziesz mógł nauczyć się inwestowania w nieruchomości i zarządzania nimi? Ciekawe pozycje (w tym darmowe) znajdziesz po zarejestrowaniu się na naszej stronie w menu Dla zalogowanych.

Chcesz wyrazić swoja opinię o tym artykule lub o całej stronie? Napisz do mnie na opinie(małpa)lotdocelu.pl

Twoja opinia zostanie umieszczona w menu Opinie o stronie. Z góry Ci za nią dziękuję.

Ciekawe